Saturday, May 29, 2010

Won't listen to any advice, mamma's telling me to think twice

Ok, so i'm having this 15 minute brak from studying geography. OMG, i'm gonna write an exam on Tuesday, it just friggin hit me and i've just finished with litosphere! Crap, serously!
Made a little treat to myself today (again on one of my study-breaks) : i tried to pocher an egg and it turned out pretty well! Made a yummy salad out of it. I'm kinda into cooking right now, so i think after completing the exam i'll organize a little feast for my friends of family to finally celebrate summer and the end of school year.posheeritud munasalat (3)
SDC11141
SDC11140

Skirt and shirt with puffy shoulders: New Yorker (2 weeks ago, when i was in a summery mood, which explains the skirt)
Nonii, hetkel on mul 15-minutine paus geograafia õppimisest. Tule taveas appi, ma kirjutan ju teisipäeval riigieksami, see pauk on kuidagi nii ootamatu! Ning ma olen kõigest litosfääri kordamist lõpetanud! Jamajamajama.
Tegin endale siiski midagi mõnusat täna (ühel järjekordsel õpipausil) : üritasin muna pošeerida ning see tuli päris hästi välja! Tegin sellest superhea salati. Üleüldse olen kuidagi kokkamistuhinas ning arvan, et peale eksamit teen pisikese piduliku söömingu perele või sõpradele, et tähistada kooliaasta lõppu, suve...

No comments

A Blog by Kriss. All rights reserved. © Maira Gall.