Sunday, September 26, 2010

Our son just called me a bitch. - You're not a bitch. You're bitchin', but you're not a bitch.

Sheesh, what a week it was! Really don't wanna go back there - and that's not the problem, it's just that the new week will be like the previous one or maybe even worse. So me and Maris needed a break from this crap and had a nice Friday: we started with a trip to the park, then went to HU? concert on DesignNight in the Rotermann Quarter and we ended in a club with neon drawings. I think we were on another concert, Epordwerk's to be exact, but i was sooooo tired in the end, that i pratically fell asleep in front of the stage. Sorry, Epordwerk, i'm sure you were great! My excuse: last night's essay writing from my beauty-sleep time.
On Saturday i just wanted to chill, go to the gym an enjoy the good weather, but i had to go to work unexpectedly and it was reallllly chaotic there! We were sold out of cakes and pastries somewhere at 3 pm, so we could only offer drinks and there was a hill of dirty dishes everywhere. Not cool.


partey

Issandjumal, mis nädal see oli! Tõsiselt ei tahaks seda korrata! Kuigi kardan, et uus nädal on eelnevaga väga sarnane või veelgi hullem. Vajasime Marisega sellest kõigest puhkust ning nautisime reedet: alustasime tripiga Kanutiaia parki, seejärel käisime HU? kontserdil Rotermanni Kvartalis (seal oli Disainiöö), lõpetasime Korteris neoonmaalingutega. Ilmselt olime jälle kontserdil, Epordwerkil, kui nüüd täpsem olla, aga ma olin liiga väsinud juba selleks ajaks, ning pidin lava ees magama jääma. Palun vabandust, Epordwerki poisid, ma olen kindel, et te rokkisite! Minu vabandus: eelmise öö luuletuse analüüs minu kallist uneajast.
Laupäeval tahtsin peale pikka ööd lihtsalt tsillida ja jõuksi minna, aga pidin hoopis ootamatult tööle minema, sest oli nii ilus ilm ja tööl valitses paras kaos. Kella kolmeks saime kõigist saiadest ja tortidest lahti, terrass oli pidevalt täis ning mustade nõude mägi (jahh, see oli MÄGI) ootas pesemist. Pole lahe.

No comments

A Blog by Kriss. All rights reserved. © Maira Gall.